W ostatnich miesiącach zrobiło się bardzo głośno o tym miejscu. Ogólnopolska praca rozpisywała się na temat mostu kolejowego właśnie przy samej zaporze w Pilchowicach. Ten zabytkowy most liczy 114 lat i nigdy chyba nie cieszył się taką sławą. Wieści głosiły, że ma zostać wysadzony w powietrze w trakcie zdjęć do siódmej już części „Mission Impossible” - hollywoodzkiej produkcji z Tomem Cruisem na czele. Na szczęście nic takiego się nie stało, a most stoi jak stał.

 

Zapora powstała w latach 1905/1906 jako forma ochrony pobliskich terenów przed powodzią. Jest to najstarsza kamienna i łukowa zapora w Polsce i druga co do wielkości po Solinie.  Wysokość zapory to 72 metry - robi wrażenie:)  Rozpościera się z niej piękny widok na jezioro Pilchowickie. Przy zaporze jest elektrownia wodna oraz piękna stacja kolejowa, chyba z najładniejszym widokiem w kraju na całą panoramę Karkonoszy. No i osławiony przez Toma Criuisa most kolejowy.  

 

Odległość od nas: 6,7 km,  12 minuty samochodem; 1,5 godziny na pieszo

Cena biletów: wstęp na koronę zapory jest bezpłatny. Zapłacicie jedynie za parking przy zaporze, parking obsługuje go znajdujący się tuż obok niego bar.

Obiekt jest otwarty cały rok.

 

 

 

 

 

    

Zapora w Pilchowiciach i Tom Cruise 

Agroturystyka dla doroslych w typie slowlife. Ekologiczne miejsce z wegetariańska i wegańską kuchnią

KONTAKT:


Dom Gościnny Dwie Brzozy

Klecza 26

58-506 Wleń

tel.606 428 909